Іноді виникають такі ситуації, коли для забезпечення своїх зобов’язань необхідно укласти договір застави майна. Після укладання такого договору кредитор забезпечує собі впевненість в тому, що у разі неповернення боргу боржником він не понесе збитків завдяки наявності у боржника майна, яке знаходиться в заставі.
При укладанні такого договору необхідно чітко визначити вартість майна, яке підпадає під заставу. Така оцінка може бути здійснена як при погодженні обома сторонами, так і за висуненням вимоги однієї із сторін договору. Зазначена оцінка має проводитись у відповідності до чинного законодавства України.
Найчастіше договори застави майна укладаються між банками і суб’єктами, які отримують різноманітні кредити. В таких випадках під заставу можуть підпасти як основні засоби, так і товари в обороті.
Товари в обороті оцінюються, виходячи з обороту такого товару за декілька останніх місяців, за кожним окремим найменуванням, та на конкретну дату балансу, визначається ліквідність кожного окремого найменування товару. В таких випадках може бути проведено порівняння балансової вартості товарів та ринкової вартості таких самих товарів. У випадках, значних розбіжностей, до уваги можуть братись ринкові ціни. Разом з цим, необхідно врахувати те, що на балансі суб’єкта обліковується ціна придбання (собівартість) без подальшої торгової націнки. Крім того, при оцінці товарів в обороті враховується, чи є такий товар сезонним, ситуація по окремих товарних групах на ринку в цілому тощо.
При оцінці товарів в обороті не можна не звертати увагу саме на той факт, що цей товар знаходиться саме «в обороті». Тобто, його кількість та номенклатура будуть змінюватися із впливом часу. Саме тому необхідно оцінювати товар в обороті в динаміці, враховувати економічну ситуацію, конкурентоспроможність таких товарів, сезонність, тощо. Крім того, необхідно врахувати той факт, що кредитор буде зацікавлений в тому, щоб, у разі прострочення боргу товар було реалізовано швидко. Тому оцінка заставної вартості товарів може бути дещо нижчою, ніж звичайна для підприємства вартість реалізації.
Сьогодні на допомогу оцінювачам існують безліч комп’ютерних програм із бухгалтерського обліку, які можуть швидко надати всі необхідні відомості стосовно оборотів або залишків товарів в обороті за конкретними номенклатурними групами.
Працівники оціночної компанії «Апекс» нададуть фахові консультації та допоможуть при оцінці товарів в обороті.