У зв‘язку з останніми подіями в Україні на ринку нерухомості з‘явилися нові реалії, а саме – ринок нерухомості на півострові Крим, який раптом ніби перестав бути частиною нашої країни. Десятки тисяч громадян і підприємств з різних регіонів України володіють нерухомістю в Криму.
В зв‘язку з небажанням нормальних людей проживати в абсурдній реальності, вони б хотіли продати свою нерухомість в Криму і придбати житло на території материкової частини України. І ось тут виникає велика кількість проблем.
Відповідно до законодавства Російської Федерації громадяни України не можуть бути власниками земельних ділянок на півострові.
Крим, який є невід’ємною частиною України, зараз опинився на території, відрізаній від країни. Сьогодні вони в складній ситуації, так як окупаційна влада готуються до масового відбирання нерухомості, особливо в прибережних містах і селищах. Причому продати кримське житло практично неможливо. За даними місцевих ріелторів, ціни на кримські об’єкти стрімко ростуть. За останній місяць вони збільшилися на 10-15 відсотків. За посиланням на кримських ріелторів, деякий попит на нерухомість в Криму є. І головним чином з боку росіян. Проте їх цінові очікування не відповідають реальним цінам на квартири і будинки. Так, за будиночок вартістю 40-50 тисяч доларів в десяти кілометрах від моря росіяни пропонують заплатити в 5-10 разів менше. Пояснюється це тим, що багато росіян сприймають житло в Криму як об’єкти для вигідного вкладення коштів, очікуючи, що, купивши зараз «задешево» квартиру або будинок, зможуть продати їх через кілька років з хорошим зиском. Бачучи таку тенденцію, кримчани істотно підвищують ціни на житло.
Російська сторона визнає українські документи, які були оформлені до окупації півострова (стаття 12 Федерального закону РФ № 6-ФКЗ . Законодавство також передбачає, що право власності підлягає реєстрації в держреєстрі. Після створення реєстру українцям доведеться ще «раз зареєструвати» свою кримську нерухомість, тільки вже по іншому законодавству. Проблем виникати не повинно, так як нерезиденти, згідно законам РФ, користуються тими ж правами, що і резиденти. Єдиний нюанс стосується реєстрації прав власності на землю. За російськими нормами нерезиденти не мають права виділити собі у власність ділянку землі. Тому його доведеться орендувати, переоформити на родичів, які мають російське громадянство, або просто продати.
За російськими законами нерезиденти не мають права виділити собі у власність ділянку землі. Тому його доведеться орендувати, переоформити на родичів, які мають російське громадянство, або просто продати.
В даний момент краще відкласти всі угоди, пов’язані з переходом прав власності на майно в Криму. Рекомендовано почекати до набрання чинності російського законодавства на території АРК. Адже досі невідома доля півострова в цілому. Можливо, Україна вирішить оскаржити дії Росії в Міжнародному суді. Складнощі виникнуть і через те, що здійснені угоди з продажу нерухомості на півострові можуть бути визнані недійсними. Однією з причин стане якраз відсутність підтвердження легітимності права власності, якщо угода відбувається в Криму, немає можливості внести її в реєстр. Якщо ж вона оформляється на материковій частині, то буде дійсною за українським законодавством, але Росія її не визнає.